• Advertisement
Clinici-Implant-Par

Masca de par cu ulei de masline

Cum sa avem grija de parul nostru, ce masca de par ti se potriveste...

Masca de par cu ulei de masline

Mesajde Elena » 06 Ian 2013 20:07

Fetelor vaa recomand o masca de par, care o folosesc si eu, cu ulei de masline miere şi gălbenuş de ou la care am adaugat, vitamina A şi ulei de ricin.

Cantitatea folosită pentru fiecare în parte, nu știu s-o aproximez foarte bine și nici nu știu daca are o relevanță foarte mare. Depinde și de lungimea de păr pe care o avem, iar dacă firul de păr este subțire atunci nu o sa aibă nevoie de foarte mult ulei de măsline.
Eu având părul lung, am folosit o ceșcuță de ulei de măsline, cam 15 ml de ulei de ricin (2 linguri), 7-8 picături de vitamina A, 2 linguri de miere, un gălbenuș de ou.

Am pus mai întâi uleiurile într-un bol ceramic, le-am încălzit puțin în cuptorul cu microunde (trebuie să fie doar un pic călduțe ca să pătrundă mai bine în cuticula firului de păr), gălbenușul l-am bătut separat și apoi l-am pus peste uleiurile încălzite, iar la final am adăugat și mierea.

Părul a căpătat un luciu tare frumos și nu l-am mai simțit deloc uscat. Eu consider că e mască ideală pentru toate tipurile de păr (blond, degradat, vârfuri despicate, lipsit de vitalitate și de luciu,..etc) și probabil că după o folosire constantă, contribuie și la regenerarea acestuia.

Bafta
Elena

Re: Masca de par cu ulei de masline

Mesajde Mideea » 08 Ian 2013 11:22

Cat de des aplici aceasta masca pe par?
Te naşti obosit si trăieşti pentru a te odihni.
Mideea

Mesajde Elena » 11 Ian 2013 12:13

eu o aplic o data pe saptamana sau o data la 10 zile, depinde de timp, ce stare am ...etc
Elena

Mesajde Elena » 11 Ian 2013 17:55

*Uleiul de măsline are un conținut bogat în vitamine A și E, dar și în polifenoli (antioxidanți naturali), astfel că el este util chiar și pentru hidratarea părului și a scalpului.
*Mierea este valoroasă prin conținutul său de vitamine hidrosolubile (B1, B2, B6, B12,- toată grădinița de B-uri, după cum vedeți -, vitamina C, PP ) acid folic, vitamina K, provitaminele A și multe altele. Mierea pentru păr este benefică pentru că oferă rezistență firului de păr, îl face mai moale și mai ușor de pieptănat.

*Vitamina A uleioasă este esențială pentru funcționarea normala a retinei, are rol și în reglarea creșterii și diferențierea țesuturilor epiteliale (cf. prospectului de la Biofarm). Ea se folosește cu succes pentru ten și piele, unghii dar și pentru stoparea căderii părului.

*Uleiul de ricin este bogat în antioxidanți și are proprietăți antiinflamatorii (conține acid ricinoleic). Ajuta la : creșterea părului, prevenirea scalpului uscat, prevenirea despicării vârfurilor și îngroșarea firului de păr.

*Gălbenușul de ou conține o serie de vitamine și minerale (calciu, magneziu, fier, potasiu, vitaminele A, B6, B12, D, E, K) dar și amino-acizi. El poate fi un balsam natural și ieftin pentru părul uscat și lipsit de vitalitate, iar folosirea lui în măștile pentru păr, ar trebui să fie constantă.

Asa ca fetelor nu mai cheltuiti bani pe produse din comert cand avem la indemana atatea masti sanatoase.
Elena

Mesajde mikaela03 » 14 Ian 2013 19:04

Am folosit si eu o perioada aceasta masca dar ma deranja pentru ca, sa recunoastem, nu e prea placut sa stai cu ea in cap atatea ore, mirosul nu e unul dintre cel mai placut iar clatirea dura ceva pentru ca nu e asa de usor sa indepartezi uleiul de masline.
Ceea ce mai faceam eu in plus era in apa cu care ma clateam adaugam cateva picaturi de otet de mere si dupa ce se usca parul, capata un luciu. Nu , nu ramane mirosul de otet, daca asta va intrebati...
Cine are rabdare si timp, recomand masca. Eu nu am timp asa ca ma duc din cand in cand la salon si ma rezolv acolo, repede si fara bataie de cap.
mikaela03

Mesajde Mideea » 15 Feb 2013 11:02

Eu sunt foarte multumita de mastile de la Kallos pe baza de placenta... ;)
Mideea

Mesajde Mideea » 15 Noi 2017 10:39

Masca pentru par uscat

youtu.be/D6aNDOmYGls
Mideea

Înapoi la Discutii libere- Ingrijirea Parului